Prawostronna i lewostronna

skolioza prawostronnaKręgosłup człowieka składa się z pięciu odcinków. Każdy z odcinków narażony jest na skoliozę prawostronną lub skoliozę lewostronną. Skrzywienie kręgosłupa zaczyna się rozwijać w okresie dziecięcym. W okresie dojrzewania skolioza może się nasilać, ponieważ w tym czasie dziecko bardzo szybko rośnie. Nieleczona skolioza piersiowa może prowadzić do większych problemów zdrowotnych.

Skolioza prawostronna

Skolioza prawostronna dotyczy skrzywienia z prawej strony kręgosłupa. Konsekwencje zaniedbania są takie same jak w przypadku każdej innej skoliozy. Leczenie także polega na tym samym. Skolioza prawostronna leczona jest za pomocą odpowiednich ćwiczeń. W przypadku dobierania ćwiczeń istotne jest czy jest to skolioza lewostronna czy prawostronna. W rehabilitacji stosuje się bowiem ćwiczenia asymetryczne. Dziecko ze skoliozą powinno także nosić specjalny gorset ortopedyczny, który zahamuje rozwój skrzywienia i dzięki temu nie doprowadzi do dalszych deformacji. Taki gorset można znaleźć w sklepie rehabilitacyjnym UlgaDlaKregoslupa.pl. Przed zakupem warto sprawdzić czy gorset rzeczywiście będzie odpowiedni dla naszego dziecka.

Skolioza prawostronna jest stosunkowo łatwa do wykrycia. Nie znane są dokładne przyczyny skoliozy, ale jeżeli będziemy regularnie obserwować dziecko, to z całą pewnością zauważymy asymetrię kręgosłupa. Nawet niewielka nierówność powinna być dla nas sygnałem, że musimy udać się do lekarza. Warto pamiętać o tym, że wcześnie wykryta skolioza lewostronna może zostać całkowicie zahamowana. Poprzez odpowiednie ćwiczenia można także cofnąć skoliozę.

Skolioza piersiowa

skolioza lewostronnaJak sama nazwa wskazuję skolioza piersiowa dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa. Takie skrzywienie kręgosłupa może wpływać na wydajność oddechową oraz ograniczyć ruchomość klatki piersiowej. Nieleczona skolioza piersiowa może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji i nie ważne czy jest to skolioza lewostronna czy też prawostronna. Konsekwencją zaniedbanej skoliozy może być, np. to, że jedno płuco nie będzie w ogóle brało udziału w oddychaniu. W przypadku skoliozy piersiowej stosuje się takie same leczenie jak w przypadku innych schorzeń kręgosłupa. Podstawą są więc ćwiczenia, które powinny być odpowiednio dobrane. Ważne jest także noszenie gorsetu ortopedycznego, który nie pozwala na rozwój skoliozy. Warto też zadbać o odpowiednią dietę składającą się głównie z witamin i z białka. Wbrew pozorom sposób odżywiania ma bardzo duży wpływ na kręgosłup. Jeżeli w diecie nie będzie odpowiedniej ilości witamin i białka, to nasz kręgosłup będzie bardziej narażony na wszelkiego rodzaju urazy.

Autor tekstu: Agata Sachar

Comments are closed.